Home

poster_primerequip

Meciul de miercuri dintre Barca si Manchester a fost nu doar o lectie de fotbal pentru baietzii lui nea Mitica, dar si o lectie de strategie, atat pentru antrenori, cat si pentru oameni care au disponibilitatea sa vada lucruri.

Meciul a fost centrat pe duelul Messi-Ronaldo. Si mediatic, dar si tactic. Messi a inceput moderat si a incheiat moderat. A tinut cu el tot timpul insa doi oameni. Pe parcursul jocului, impreuna cu Xavi si Iniesta au tinut un triunghi magic care se misca in bloc din 16 in 16. Treptat au concentrat jocul in acest triunghi, blocand in jur de 5-6 jucatori de la Manchester. Ronaldo a inceput excelent, dar, pentru ca si-a pierdut suportul prin dizlocarea de care vorbeam, a obosit. Dupa primele 30 de minute a disparut. Restul colegilor lui s-au transformat in jaloane printre pasele simple, cursive, constante ale celor trei “pitici” fantastici.

Habar nu am daca Guardiola a optat pentru un joc echilibrat al lui Messi, conservandu-i astfel energia pana la final. Dar Sir Alex a mizat prea mult, in intelegerea mea de profan, doar pe Ronaldo. Chit ca asezarea in teren, mai ales in primele 20 de minute, a fost una de exceptie. Am vazut in doua randuri pressing in forma de “V”, pe doua linii. De exemplu…

In esenta, cred ca “istoria” jocului a fost cam asta: a triumfat modestia lui Messi in defavoarea ego-ului lui Ronaldo.

Repet, pentru mine a fost o excelenta lectie de stategie si omogenitate a echipei. Messi, Xavi si Iniesta joaca impreuna de la 16 ani…

4 thoughts on “Unde a gresit Sir Alex?

1. parerea mea e ca sir alex n-a gresit tactica (asa cum afirma ronaldo) sau tacticile (a schimbat sistemul de 3 ori in timpul meciului), ci jucatorii au esuat, s-au “taiat” la gol ca niste…romani. total neasteptat, la o echipa englezeasca.

mai urmariti o data primele 10 minute. barcelona a fost in corzi, n-a trecut centrul terenului, manchester pressing total, de la careul lor de 16 in jos, ocazii peste ocazii. la fel trebuia continuat si dupa gol, ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, in stil… liverpool. nu i-ar fi tinut “benzina” 90 de minute, poate 45, dar sigur ar fi dat gol unei defensive barceloneze care dadea evidente semne de nesiguranta (pase in aut am numarat cel putin 3 in primele 10 minute). 2 goluri si apoi aparare tip chelsea, si meciul ar fi fost rezolvat.

se pare insa ca si la “casele cele mai mari” psihicul iti joaca feste. a fost fantastica rasturnarea de situatie, numai la romania-franta 2-2 am mai vazut asa ceva, doar ca acolo propriile goluri le-au turnat plumb in picioare alor nostri.

culmea, cel mai hotarat mi s-a parut ronaldo, despre care se zice ca “se ascunde” in meciurile mari (ca si messi). de data asta a alergat cu ravna pana la sfarsit, dupa fiecare minge – a fost insa doar el cu rooney, care a prins si el o zi slaba la fel ca restu’, si s-au miscat in gol.

se zice ca manchester a prins o zi proasta. cred ca e simplist – in primele 10 minute nu parea proasta deloc. pentru mine acest meci a fost un fenomen… socio-psihologic cel putin la fel de mult ca unul sportiv. poate pentru ca n-am “ochi” pentru fineturile tactice (foarte interesante) de care zici.

si inca ceva. toata lumea zice despre cum paseaza xavi si iniesta. binebine, dar 2 oameni n-au cum sa depaseasca prin pase o intreaga echipa. faza e ca la barca TOTI paseaza pe metru patrat foarte bine, de la pique la busquets (il mai stiti pe ta’-su? in trening, pantaloni lungi… parca ieri apara cand nu putea zubizarreta).

a, si inca ceva, ca tot m-ai starnit :). pe mine m-a impresionat eto’o, atunci cand a fugit ca disperatu dupa o minge ce pana la urma a iesit in aut. mi-am dat seama ca asta a facut tot meciul, a fugit neincetat. mi s-a parut explodand de motivatie. el care trecea drept “mofturos”, de a fost la un pas sa-l vanda guardiola.

n-a fost meciul meciurilor cum s-a tot trambitat (la pomul laudat…), dar a fost cu siguranta interesant.

2. eu incercam sa sugerez ceva mai putin fotbalistic in articol… strategie, echipa… dar daca tot m-ai starnit 🙂 , nu stiu daca ai observat, dar Puyol a facut de multe ori schimb in banda cu Eto’o… tocmai ca Eto’o sa se hodineasca.

si imi mentin parerea: meciul l-au facut/ construit/ controlat cei trei pitici fantastici… ei le-au luat maul englezilor, psihologic vorbind. iniesta a dat pasa la primul gol, xavi la al doilea, messi al doilea gol, xavi bara de zile mari…

3. ceea ce-mi aduce aminte de o alta kestie: cat de mult le-a lipsit henry in jocul cu chelsea. desi nu l-am vazut facand vreun “meci mare” la barca, are rolul lui acolo in atac. macar, vorba ta, sa tina oameni dupa el. cu chelsea, iniesta a jucat pe postul lui, si mi s-a parut sufocat intre fundasii aia de 2m (in afara de gol, desigur). acum a revenit la “normal” – cu henry si etoo in fata, “la bataie” iniesta (declarat jucatorul meciului de catre englezi) a putut sa coboare sa se joace cu xavi si messy.

si a propos de pitici, noi ne plngeam ca “jucatorul roman” n-are gabarit. florentin petre a fost razbunat 😀